Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (15:05)

    Czy zima to dobry moment na kupowanie kwiatków?

Do wiosny daleko, a w sklepach coraz więcej pięknych roślin. Czy warto je teraz kupić?

Reklama

Choć kwiaty doniczkowe najlepiej kupować wiosną, to czasem chcemy je podarować komuś na imieniny albo czujemy potrzebę upiększenia mieszkania, kiedy za oknem szaro. Zwłaszcza że można już kupić całkiem sporo kwitnących kwiatów.

Niestety często się zdarza, że pięknie wyglądająca roślina w sklepie szybko marnieje po przyniesieniu do domu i nie udaje się nam jej uratować. Co zrobić, by zakupione zimą rośliny doniczkowe cieszyły oko?

Unikaj marketów

Choć zdarzają się wyjątki, to jednak przeważnie rośliny dostępne w marketach są gorszej jakości niż te oferowane przez kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze.

Mogą być uszkodzone w transporcie, ponadto w takim miejscu nie dba się o nie tak jak u profesjonalisty. Bardzo często rośliny z marketów mają przesuszone lub przelane korzenie i bywa, że przyniesione do domu zaczynają tracić liście i kwiaty, a potem usychać.

Dobrze zabezpiecz

Temperatura za oknem nie sprzyja transportowi roślin. Nawet kilkanaście minut na mrozie lub w temperaturze bliskiej zera stopni może wyrządzić nieodwracalne szkody. Dlatego pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu.

Owiń całą roślinę, razem z doniczką, w grubą warstwę papieru. Jeśli jest bardzo zimno, zabierz z sobą lekki kocyk, ręcznik lub ściereczkę i dodatkowo okryj roślinę. Możesz też użyć grubej torby.

Uważnie obserwuj

Aby roślina zdrowo rosła w mieszkaniu, należy jej zapewnić optymalne warunki. Sprawdźmy, jakie ma wymagania, jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia, stanowisko, podlewanie, nawożenie (inne nawozy stosujemy do roślin kwitnących, a inne do liściastych), zraszanie itd.

Obserwujmy także, czy na liściach lub w ziemi nie pojawiają się szkodniki, które mogą zagrozić całej naszej hodowli.

Które wybrać?

Szok termiczny dobrze zniosą: azalie, draceny i kordyliny, sukulenty, bluszcze zimnoodporne oraz kalanchoe.

Najwrażliwsze są: storczyki, paprocie, anturium i palmy.

Wymień podłoże

Po przyniesieniu kwiatka do domu należy go przesadzić, ponieważ rośliny w sklepie mają w doniczce sam torf, który szybko wysycha. n Podłoże powinno być dostosowane do gatunku rośliny.

Poproś o odpowiednie w sklepie ogrodniczym. Jeżeli korzenie są białe i zdrowe, nie obsypujemy bryły ziemi, a jeśli są brązowe, gnijące, należy usunąć chore części.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Zetrzyj na tarce 2 surowe czerwone cebule. Odciśnij z nich sok. Wmasuj go w skórę głowy, by w naturalny sposób wzmocnić cebulki i przyspieszyć porost włosów. Po 15 min umyj głowę... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.