Reklama
  • Czwartek, 17 marca 2016 (13:05)

    Jak oglądać filmy i programy w superjakości

W sklepach jest coraz więcej telewizorów Ultra HD. Ich ekrany zapewniają dużo lepszy obraz niż modele Full HD. Ale co na nich oglądać, by w pełni to docenić?

Dostępne w Polsce kanały telewizyjne nadają głównie w jakości HD lub SD. Znacznie niższej niż rozdzielczość Ultra HD (UHD), którą mają nowoczesne telewizory.

Na szczęście każdy z nich potrafi podwyższyć jakość obrazu, tak by nadawał się do wyświetlania na ekranie UHD. Efekt jest niezły, ale oczywiście najlepiej wyglądają materiały nakręcone jako UHD albo 4K.

Niekodowane stacje TV

Reklama

Na satelicie Astra 19,2°E są 4 kanały UHD: SES UHD Demo, Fashion – o modzie, zakupowy Pearl TV i rozrywkowy Insight. Hot Bird 13°E oferuje promocyjny Hot Bird 4k1 oraz FunBox, który obecnie nadaje w 20-godzinnej pętli testowej – po angielsku, ale to nie ma takiego znaczenia, bo chodzi przede wszystkim o obrazy w superrozdzielczości.

Wymienione stacje na razie są niekodowane, do ich odbioru potrzebny jest telewizor UHD z dekoderem satelitarnym albo zewnętrzny tuner UHD. Kanał FunBox przez kilka miesięcy mogli też testować klienci sieci Telkab w Tczewie (akcja zakończyła się w lutym), a w planach jest udostępnienie go innym operatorom.

Na życzenie z sieci

Do odtwarzania filmów i seriali UHD z sieci potrzebny jest internet, minimum 20-30 Mb/s. W telewizorach Samsung UHD z ostatnich 2 lat do końca kwietnia ma działać Strefa VOD UHD z filmami za darmo i płatnymi (25 zł za dostęp na 48 godz.).

Jest też player.pl (10 zł mies.), a w nim kilkanaście programów i seriali TVN w jakości UHD. Za darmo, w ramach testów, takie filmy udostępnia swoim klientom Orange – ale internet musi mieć od 80 Mb/s.

Nie tylko w Samsungach, ale też telewizorach Ultra HD LG, Panasonic, Sharp, Toshiba oraz Sony uruchomimy amerykański serwis Netflix, w którym są m.in. treści UHD – kilkanaście seriali i dokumentów. By je oglądać, trzeba zapłacić ok. 53 zł za dostęp na miesiąc.

W HBO GO na telewizorach Samsung i LG czeka nakręcony w 4K polski serial „Pakt”.

Inne źródła treści UHD

Nagrania UHD, głównie amatorskie, wyświetlisz z You-Tube. A może sam kręcisz wideo w 4K swoim aparatem np. Nikon 1 J5 lub smartfonem np. iPhone 6S? Pokaż je ne telewizorze! Możesz też odtwarzać filmy 4K z pendrive'a, a wkrótce również z płyt Ultra HD Blu-ray.

BLU-RAY UHD to nowy rodzaj krążków z filmami UHD. Od marca do sprzedaży ma trafić ponad 20 tytułów (cena ok. 120 zł). Pierwszym odtwarzaczem tych płyt ma być Samsung UBD-K8500 za ok. 1600 zł w przedsprzedaży, standardowo za ok. 2000 zł.

To i Owo
Więcej na temat:Ultra HD | uhd | full hd | blu-ray | Hot Bird | filmy | programy | samsung | Bird | BLUPREIPO

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.