Reklama
  • Środa, 2 marca 2016 (13:06)

    Jak usunąć szkody i zabrudzenia w domu?

Coś się wylało, złamało, spadło? Na wszystko jest sprytny sposób.

Reklama

Zarysowana, poplamiona podłoga

Większe wgniecenia na drewnie. Zwilż miejsce gąbką. Następnie połóż na nie również wilgotną ścierkę. Rozprasowuj ją przez około 3 minuty bardzo gorącym żelazkiem z włączoną funkcją parowania.

Wytarty lakier na parkiecie. Kontury wytartego miejsca oklej taśmą malarską. Wyczyść ten kawałek podłogi papierem ściernym. Odkurz dokładnie pył i przetrzyj miejsce wilgotną ściereczką. Gdy drewno wyschnie, nałóż warstwę lakieru podkładowego, a następnie właściwego lakieru do drewna. Nałóż kolejno trzy warstwy. Gdy ostatnia wyschnie – zdejmij taśmę.

Tłuste plamy na nielakierowanych deskach. Z benzyny ekstrakcyjnej i talku dla dzieci przygotuj papkę i wyczyść nią delikatnie zabrudzenie. Pozostaw mieszankę na kilkanaście minut. Gdy benzyna wyparuje, zbierz pozostały proszek.

Mogą to być pozostałości po dobrej zabawie z gośćmi, działaniach dziecka lub efekt naszej nieuwagi. Zniszczenia w domu potrafią nieźle podnieść nam ciśnienie.

Szczególnie, gdy spadnie dopiero co powieszony obrazek lub na nowej kanapie pojawią się ślady tłustych rąk. Spokojnie, szkoda nerwów. Ze wszystkim można sobie poradzić. Sprawdź, jak to zrobić.

Plamy na kanapie

Wylała się kawa. Wymieszaj odrobinę kwasku cytrynowego. Zmocz nim miękką szmatkę i przetrzyj plamę.

Ślady po czerwonym winie. Są na nie aż dwa sposoby. Jeden to wspomniany wyżej roztwór kwasku cytrynowego, który nanosimy na ściereczkę.

Innym jest polanie plamy białym wytrawnym winem, a następnie wodą. Tak, by czerwone wino się rozcieńczyło. Resztę wyczyść szmatką. Możesz też przetrzeć miejsce płynem do prania dywanów.

Tłuste plamy, np. z masła. Reaguj natychmiast. Posyp zabrudzone miejsce mąką ziemniaczaną, talkiem lub sproszkowaną kredą. Pył pochłania tłuszcz. Po kilku minutach wystarczy zmieść talk szczotką lub zebrać go wilgotną ściereczką.

Zniszczone meble

Gdy od krzesła odpadła noga. Zdarza się też, że odkleiło się całe oparcie. W takim przypadku najpierw bardzo dokładnie oczyść elementy ze starego kleju. Użyj do tego niedużego nożyka, następnie przetrzyj miejsce papierem ściernym.

Na wszystkie łączone powierzchnie nałóż warstwę kleju. Dopasuj części, wciśnij mocno, np. za pomocą młotka i zwiąż krzesło sznurkiem, żeby się nie rozeszło.

Na półkach lub drzwiach zostały rysy. Na zadrapania pomoże wazelina. Posmaruj nią uszkodzone miejsca i zostaw na 24 godziny. Można także użyć pasty do butów, która ma odcień najbardziej zbliżony do koloru mebli. Warto wziąć pod uwagę, że pasta ciemnieje.

Zrobiły się plamy z wosku. Ogrzewaj je suszarką aż zmiękną i wtedy usuń. Nie zeskrobuj.

Zabrudzony dywan

Rozlała się kawa. Przygotuj papkę z trzech łyżek sody i jednej łyżki wody. Nałóż ją na plamę i zostaw na kilkanaście minut. Zetrzyj. W razie potrzeby powtórz czynność.

Plamy z czerwonego wina. Ważne, by reagować od razu. Najpierw dokładnie osusz zalane miejsce, by jak najmniej płynu wsiąkło w tkaninę. Posyp miejsce sodą i zostaw na około godzinę. Następnie odkurz.

Tłuste zabrudzenia. Przygotuj mieszaninę z soli i spirytusu w proporcjach 1 do 4. Plamę osusz ręcznikiem papierowym i przetrzyj ją przygotowanym roztworem. Pomoże także posypanie pobrudzonego tłuszczem miejsca mąką kukurydzianą. Gdy mąka go wchłonie, odkurz miejsce.

Pochlapana ściana

Kiedy pryska tłuszcz. Najpierw przyłóż do ściany bibułę, chusteczkę higieniczną lub kawałek ręcznika papierowego. Nie trzyj, tylko dociskaj, by jak najwięcej tłuszczu się wchłonęło. Posyp plamę na ścianie talkiem i zostaw na kilka godzin. Przetrzyj wodą z płynem do mycia naczyń. Możesz też nałożyć na plamę piankę do golenia. Zostaw na 3 godziny. Zmyj.

Czarne rysy i zabrudzenia. Jeśli są świeże, pomóc może gumka do ścierania. Białą czystą gumką delikatnie trzyj ścianę. Jeśli zabrudzenie zamiast znikać, rozmazuje się, przerwij tarcie. Ślady płynów, np. soku, herbaty. 500 g otrąb pszennych ugotuj w 3 litrach wody. Przecedź, dodaj dwie łyżki amoniaku i przetrzyj tym ścianę.

Brzydki zapach w domu

Dywan, który czuć kurzem. Wystarczy najpierw dobrze go odkurzyć lub, jeśli to możliwe, wytrzepać. Następnie obficie posypać go sodą oczyszczoną, zostawić na kilka godzin i odkurzyć.

Gdy w domu były palone papierosy. To zapach, którego bardzo trudno się pozbyć. Jeśli w domu na co dzień nikt nie pali, a brzydki zapach pozostał, np. po imprezie, trzeba wysprzątać całe mieszkanie.

Zapach papierosów lubi osiadać i czuć go będzie jeszcze długo. Dlatego upierz firanki i zasłonki z dodatkiem sody oczyszczonej, przetrzyj kurze i sprzęty elektroniczne. Postaw w kilku miejscach miseczki z odrobiną octu, który dobrze wchłania zapach papierosów.

Kuchenne zapachy. Te po gotowaniu kapusty, brokułów, kalafiora usuniesz, gotując wodę z ziołami, np. miętą czy goździkami. Pomoże też upieczona w piekarniku skórka pomarańczowa.

Takie jest życie
Więcej na temat:zabrudzenia | plamy | szkody | zapach | Czarne

Zobacz również

  • …nabłyszczysz kieliszki i wazony – wystarczy, że umyte i suche szkło przetrzesz kilkakrotnie bawełnianą szmatką zwilżoną spirytusem albo czystą wódką. …sprzątniesz z podłogi rozbity talerz... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.