Reklama
  • Poniedziałek, 25 stycznia 2016 (11:05)

    Jak zrobić drzewko bonsai?

Wystarczy trochę czasu i odrobina cierpliwości, by pięknie ozdobić dom

Reklama

Bonsai to japońska sztuka hodowli niewielkich drzewek i krzewów. Rośliny są formowane tak, by mimo wieku zachowały mały rozmiar, ale kształtem przypominały stare okazy drzew danego gatunku. Do tworzenia bonsai można użyć w zasadzie każdego rodzaju rośliny.

Są one sadzone w charakterystycznych doniczkach. Warto wiedzieć, że bonsai dzieli się na gatunki, które hoduje się na zewnątrz, na przykład w ogrodzie, i te które bardziej nadają się do niewielkich pojemników w mieszkaniu. Można kupić gotowe bonsai, ale ciekawsze okazy wyhodujemy sami.

Tworzenie drzewka

Wybieraj rośliny kilkuletnie. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na grubość pnia i gęstość korony. Zanim zaczniemy przycinanie, spróbujmy wyobrazić sobie (lub narysować) efekt, jaki chcemy osiągnąć. n Wytnij część gałęzi i korzeni. Chodzi szczególnie o gałęzie krzyżujące się, które wybiegają poza koronę. Wycinamy też korzeń palowy, czyli grube główne kłącze. Jest on odpowiedzialny za stabilne utrzymanie drzewa.

Jakie rośliny są najlepsze?

Do wnętrz najlepsze są: pieprzowiec, fikus, wiąz czy pistacja. Pamiętaj, by podczas zimowych miesięcy nie doprowadzić do ich zmarznięcia ani do przegrzania. Trzymaj je z dala od kaloryfera. n Można wykorzystać również polskie drzewa. Dobre do stworzenia bonsai będą także dąb, lipa, grab, ale również wszelkie gatunki sosny.

Doniczka

Pojemnik dobieramy proporcjonalnie do rozmiarów drzewka. Szerokość donicy powinna odpowiadać mniej więcej szerokości korony drzewka, ale nie może być za wysoka. n Ważne by miała spore otwory odpływowe. Od wewnątrz trzeba zabezpieczyć je specjalną siatką, by ziemia nie wypadała.

Takie jest życie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.