Reklama
  • Środa, 16 marca 2016 (14:05)

    Najlepsze kwiaty do sypialni

Nie tylko pięknie zdobią mieszkanie, ale także oczyszczają powietrze.

Reklama

Często mówi się, że w pokoju, w którym śpimy nie powinno być roślin. Tymczasem jest wręcz odwrotnie. Jeśli wybierzemy okazy z tzw. odwróconą fotosyntezą będzie nam się spało dużo lepiej. Większość roślin w ciągu dnia produkuje tlen i wchłania dwutlenek węgla. Jest to proces fotosyntezy.

Odwrócona fotosynteza oznacza natomiast, że proces wytwarzania tlenu zachodzi w nocy. Rośliny pomagają więc w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze. Oprócz tego są też wyjątkowo ozdobne.

Sansewieria gwinejska

Nie wymaga wiele trudu. Wystarczy regularnie ją podlewać i co jakiś czas (zwykle raz na kilka lat) przesadzać do większej donicy. Sadzimy ją w zwykłej ziemi ogrodowej.

Potrzebuje niewiele światła. Dobrze rośnie także w bardzo zacienionych sypialniach. Nocą produkuje duże ilości tlenu. Preferuje suszę, może wytrzymać kilka miesięcy bez kropli wody.

Dendrobium

Pięknie rośnie w jasnym świetle. To wyjątkowo ozdobna roślina, która potrzebuje rozproszonego światła i dużej wilgotności. Lepiej ją jednak zraszać, niż podlewać.

Można postawić ją w okolicach nawilżacza powietrza. Optymalna temperatura latem to 20-25ºC a zimą 10-18ºC. Nawozimy go od wiosny do jesieni. Warto jednak nawóz do storczyków rozcieńczyć pół na pół z wodą.

Aloes

Najlepiej ustawić go na parapecie. Produkuje tlen, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Podlewa się go 1-2 razy w tygodniu w czasie wegetacji, zimą rzadziej. n Nie lubi zimna. Nie potrzebuje wysokiej temperatury, ale trzeba też uważać, jeśli stoi na oknie. Jeśli na dworze jest przymrozek i otwieramy okno, to łatwo może zmarznąć.

Palma daktylowa

Lubi miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Świetnie więc będzie się czuła w pobliżu okna. Dobrze rośnie w specjalistycznym podłożu. A jeśli takowego nie mamy, to do zwykłej ziemi ogrodniczej powinniśmy dodać glinę i piasek. Dodatkowo przyda się warstwa drenażowa.

Nie wolno dopuścić do przesuszenia. Palma daktylowa lubi, gdy cały czas ma wilgotno. Dlatego regularnie ją podlewaj. Lubi też częste zraszanie. Najlepiej posadzić ją w wąskiej, ale wysokiej doniczce.

Takie jest życie
Więcej na temat:Nie | lubi | palma | aloes

Zobacz również

  • 1950. Cena pary pończoch ze sztucznego jedwabiu wynosiła po wojnie około 400 złotych, a pensja nauczycielki tylko 1200 zł. Były więc na wagę złota. Choć elegancka kobieta mogła już pojawić się na... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.