Reklama
  • Wtorek, 7 marca (14:05)

    Pranie i sprzątanie dla alergików

Wilgotne łazienki, sypialnie, dywany, zasłony, zabawki to raj dla alergenów. Można jednak je przepędzić!

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Reklama

✣ Pościel. Trzeba ją prać w temperaturze 60 st., najlepiej co tydzień, gdyż każdy człowiek co noc wydziela ok. szklanki potu...! A to wraz z naskórkiem wspaniała uczta dla roztoczy.

Upraną pościel – w idealnej sytuacji – suszymy w suszarni albo na strychu. Suszenie w mieszkaniu doprowadza do wzrostu wilgotności powietrza, a to lubią pleśnie i roztocza. Dlatego suszarkę stawiaj z dala od miejsc w mieszkaniu, w których śpicie czy najdłużej przebywacie.

✣ Pojemnik na proszek pralki czyść co jakiś czas środkiem grzybobójczym.

✣ Powietrze. Wilgotność powietrza, jej właściwy poziom, to pierwsza sprawa, o którą powinniśmy zadbać. Można zainstalować oczyszczacz powietrza, który filtruje i neutralizuje fruwające zarodniki pleśni. Właściwa temperatura w mieszkaniu to 18-22 st. C, a poziom wilgotności 40-45 proc.

✣ Sprzątanie. Wybieraj produkty sprawdzone pod kątem alergii, które mają mniej związków agresywnych. I ogranicz ilość stosowanych detergentów. Warto też sprawdzić działanie domowych środków.

Soda i ocet naprawdę są skuteczne! Posyp sodą dywan czy obicie mebli i zostaw na 30 minut. Potem starannie odkurz. Roztocza znikną! Do mycia podłogi używaj ścierki (po każdym sprzątaniu pierz ją w pralce). Mop wyrzuć, bo to siedlisko bakterii!

✣ Odkurzanie. W trosce o zdrowie alergika warto wybrać odkurzacz z filtrem HEPA, który jest w stanie wychwycić najmniejsze drobinki kurzu. Zatrzymuje co najmniej 99 proc. zanieczyszczeń oraz komórki pierwotniaków, grzybów, wirusów. Wiele odkurzaczy rozsiewa kurz wokół siebie. Złym pomysłem jest też wkładanie zapachowych wkładek.

Odkurzaj przy otwartym oknie. Dwie minuty odkurzania pozwalają wyeliminować z 1 m2 5-10 proc. roztoczy, ale by usunąć 20 proc., trzeba odkurzać aż 40 minut! W mroźną zimę wystawiaj dywany na mróz, po sześciu godzinach w temperaturze -15 st. ginie aż 40 proc. roztoczy!

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Remont, który nie szkodzi

1. Dobra farba

Powinna być wodorozcieńczalna, akrylowa, najlepiej polecana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Najniebezpieczniejsze są farby zawierające rozpuszczalniki, oleje, ponieważ emitują toksyczne opary, także długo po malowaniu.

2. Nie spiesz się

Sumiennie przestrzegaj zaleceń producentów, nie wprowadzaj się zaraz po wyjściu ekipy remontowej. Związki chemiczne stosowane w materiałach budowlanych wydzielają się przez jakiś czas. Często wietrz mieszkanie.

3. Bez tapet

Kleje mają działanie alergizujące, a nieszczelności między tapetami a ścianą to siedlisko kurzu i pleśni. Jeżeli brzegi odstają, to stanowią zagrożenie dla alergika. Wówczas tapety należy zdjąć i położyć nowe (a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować).

Rośliny doniczkowe

Ostrożnie! Ziemia w doniczce, często podlewana, jest siedliskiem wilgoci i wylęgarnią roztoczy. Wzrasta ryzyko rozwoju pleśni w ziemi czy na powierzchni, szczególnie gdy ziemia w doniczce jest torfowa, kompostowa czy z dodatkiem kory z drzew.

✣ Bezpieczniejsze są podłoża żwirowo-piaskowe, czyli typowe dla kaktusów czy sukulentów (polecane są opuncja figowa czy żyworódka pierzasta). Niestety, wiele roślin doniczkowych uczula przez pylenie nie mniej niż łąkowe.

✣ Decydując się na rośliny doniczkowe, trzeba często przecierać ich listki wilgotną szmatką, żeby nie dopuścić do osadzania się kurzu. I zrezygnować z nabłyszczania liści, ponieważ na takich kurz osadza się najszybciej!

Olivia

Zobacz również

  • Jakie najlepsze? Kupując kakao, zawsze sprawdzam jego skład, a zwłaszcza zawartość tłuszczu kakaowego. Im więcej, tym lepiej. Ideał to 22–24 proc. Kakao jest wtedy aromatyczniejsze. Ważne... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.