Reklama
  • Piątek, 5 lutego 2016 (15:05)

    Przygotuj dziecko na zimowisko

W tym tygodniu uczniowie z kilku województw rozpoczynają ferie. Nie wszyscy rodzice mają jednak czas, by spędzić je ze swoimi pociechami. Dobrym pomysłem jest wyjazd na zimowisko, na którym mogą one nie tylko wypocząć, ale nauczyć się też samodzielności. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć przed wyjazdem Twojego dziecka.

Decyzję o wysłaniu pociechy na zimowisko warto podjąć razem z nią. Zdarza się bowiem, że dzieci nie są jeszcze gotowe na taki krok.

Na początek... rozmowa

Przed wyjazdem koniecznie porozmawiajcie z dzieckiem o tym, jak będzie wygladał jego dzień powszedni na zimowisku. Dzięki temu uniknie ono przykrych niespodzianek oraz niepotrzebnych rozczarowań.

Reklama

Często dziecko, zwłaszcza gdy przebywa bez rodziców po raz pierwszy poza domem, jest zdziwione, że musi się stosować do ustalonych z góry reguł.

Kontakt i bezpieczeństwo

Najlepiej sposób komunikacji z dziec kiem ustalić wcześniej z organizatorem zimowiska. Nie wszyscy bowiem polecają zaopatrzenie dzieci w telefon komórkowy, za to jeszcze przed wyjazdem przekazują rodzicom numer do wychowawcy ich dziecka.

Ta forma komunikacji wiąże się m.in. z bezpieczeństwem dziecka (uniknięcie nieoczekiwanych rozmów np. podczas przejścia przez jezdnię czy w nieodpowiednim miejscu na stoku). Jeżeli dziecko ma ze sobą komórkę, koniecznie wpisz w niej ogólny numer alarmowy 112, numer do Ciebie oraz do wychowawcy dziecka na zimowisku (w przypadku, gdyby odłączyło się od grupy).

Kieszonkowe

Sprawdzony sposób na wyjazdo- wy budżet, to przekazanie wychowawcy pieniędzy dla dziecka w kopercie, z napisaną na niej kwotą, dostosowaną do liczby dni pobytu na zimowisku.

Pamiętaj o lekach

Jeśli Twoje dziecko musi w trakcie wypoczynku zażywać leki, trzeba spakować je osobno i przekazać wychowawcy z dokładnym opisem sposobu ich zażycia. Warto dołączyć też informacje o ewentualnych alergiach czy innych zastrzeżeniach związanych ze zdrowiem.

Sprzęt narciarski

To kwestia do ustalenia z organizatorem zimowiska. Najczęściej zapewnia on dzieciom potrzebny sprzęt, jednak trzeba to wcześniej sprawdzić. Jeżeli jednak dziecko zabiera ze sobą sprzęt, powinien on być zapakowany w specjalny pokrowiec.

Jaki bagaż?

Mimo że góry kojarzą się raczej z plecakiem, na zorganizowany wyjazd najlepiej dziecko spakować w poręczną walizkę na kółkach. Ułatwisz transport i dziecku, i opiekunowi, gdy będzie potrzebna jego pomoc.

Co spakować?

1. Ubrania, czyli: spodnie, bluzy, T-shirty, bielizna, skarpetki – ilość ubrań trzeba dopasować do czasu trwania zimowiska. Należy również pamiętać o rezerwie – np. na wypadek przemoczenia.

2. Stroje „narciarskie”, np. kom- binezon, bielizna termoaktywna. Można spakować kask narciarski (obowiązkowy na stoku), nawet jeżeli organizator zapewnia wszystko na miejscu.

3. Nieprzemakalna, „trzymająca ciepło” kurtka.

4. Wygodne, ocieplane i nieprzemakalne buty (najlepiej dwie pary, by mieć na zmianę).

5. Bluzy polarowe z wysokim kołnierzem lub kapturem.

6. Czapki (najlepiej dwie), rękawiczki – nie wełniane, lecz z nieprzemakalnego materiału, szal, kołnierz-komin i kominiarkę pod kask narciarski.

7. Kapcie lub lekkie obuwie, by dziecko swobodnie poruszało się w miejscu zakwaterowania.

8. Ręczniki (przynajmniej 2). Najlepiej kupić takie z mikrofibry – bardzo łatwo je spakować i zajmują naprawdę mało miejsca.

9. Strój kąpielowy, kąpielówki – jeśli w ramach zimowiska są organizowane wyjścia na basen.

10. Przybory toaletowe i kosmetyki (mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów).

11. Podręczna torba lub mały plecak na zimowiskowe wycieczki.

12. Jeżeli dziecko to jeszcze „ma luch”, nie zapomnij spakować jego ulubionej maskotki lub zabawki. Czasami pomaga to w trudnych chwilach...

Tele Tydzień
Więcej na temat:dziecko | Dziecko | Kontakt | kontakt | dzieci

Zobacz również

  • Zetrzyj na tarce 2 surowe czerwone cebule. Odciśnij z nich sok. Wmasuj go w skórę głowy, by w naturalny sposób wzmocnić cebulki i przyspieszyć porost włosów. Po 15 min umyj głowę... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.