Reklama
  • Wtorek, 5 stycznia 2016 (08:05)

    Sposoby na tańsze święta

Nie zadłużajmy się na wyprawienie przyjęcia. Kupujmy tam, gdzie najtaniej, i wykorzystajmy zapasy, a zaoszczędzimy nawet 150 zł.

Nie pożyczaj na święta

Reklama

Lepiej przygotować skromniejsze przyjęcie i kupić tańsze prezenty, niż pożyczać pieniądze na wystawne święta. Uważajmy zwłaszcza na tzw. chwilówki. Całkowity koszt takich pożyczek może nawet dwukrotnie przekroczyć sumę, którą dostaniemy.

Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia pożyczki, poprośmy o nią kogoś z rodziny lub przyjaciół. Gdy nie mamy takiej możliwości, weźmy kredyt w banku, a nie w firmie pożyczkowej. Nie wpadniemy wtedy w spiralę zadłużenia.

Zrób listę

Spis potraw i szczegółowa lista sprawunków to podstawa oszczędnych zakupów. Zastanówmy się, jakie dania chcemy podać na świąteczny stół, spiszmy potrzebne do nich produkty i zabierzmy listę do sklepu. Dzięki temu nie tylko o niczym nie zapomnimy, ale także nie kupimy niczego, co się nie przyda.

Przeglądaj gazetki

Przed świętami sklepy oferują wiele towarów w promocyjnych cenach. Przeglądajmy gazetki i wybierajmy z nich to, co jest nam potrzebne do przygotowania świąt. Nie dajmy się jednak skusić na inne towary, bo zamiast zaoszczędzić 20–30 proc. na zakupach wydamy więcej niż planowaliśmy.

Kup z wyprzedzeniem

Nie warto czekać na ostatnią chwilę z zakupami, bo w pośpiechu robimy je w najbliższym i często najdroższym sklepie. Produkty, które się nie psują, takie jak mąka, bakalie, powidła, mak, kupmy już w listopadzie. Jedźmy po nie do dyskontu. Wydamy wtedy co najmniej o 10 proc. mniej. Nasze oszczędności będą jeszcze większe, gdy trafimy na promocję.

Piecz oszczędnie

Świąteczne wypieki pochłaniają mnóstwo gazu i prądu. Można jednak zmniejszyć ich zużycie nawet o 50 proc. Wystarczy upiec dwie pieczenie albo… dwa ciasta na jednym ogniu. Wybierzmy tylko potrawy, które wymagają podobnego czasu i temperatury przyrządzania. Unikajmy też otwierania piekarnika podczas pieczenia. Każde otwarcie drzwiczek to strata ok. 10 proc. ciepła.

Sprawdź zapasy

Przed wyjściem po zakupy warto sprawdzić, co mamy w kuchennych szafkach. Często zalegają w nich produkty, które potem wyrzucamy do kosza, bo minął termin ważności.

Przejrzyjmy zapasy, może znajdziemy mak na świąteczny makowiec albo powidła lub masę kajmakową, którymi przełożymy ciasto… Być może znajdzie się też zielony groszek lub kukurydza do sałatki. Dzięki zapasom możemy znacznie zmniejszyć wydatki na świąteczne przyjęcie.

Zachowaj umiar

Przeciętna polska rodzina wyrzuca po świętach ok. 10 proc. przygotowanych potraw! Marnujemy więc mniej więcej 50 zł. Oczywiście, zadbajmy, aby niczego nie zabrakło.

Ale w większych ilościach przyrządzajmy tylko te dania, które można dłużej przechowywać w lodówce lub zamrozić. Zjemy je po świętach i zaoszczędzimy na obiadach.

Więcej na temat:Nie | sposoby | spis

Zobacz również

  • …WYCZYŚCI TEKTUROWY PILNICZEK Po każdym piłowaniu paznokci kilkakrotnie przyklejaj i odklejaj kawałki przezroczystej taśmy z obu stron pilniczka. Następnie „wyszoruj” go leciutko zwilżoną... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.