Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (10:05)

    Uprawa ziół na parapecie zimą

Jak wyczarować w oknie zdrowy domowy ogródek.

Reklama

Kiedy ziemia skuta lodem, w sklepach można znaleźć jedynie pozbawione smaku warzywa ze szklarni, importowane z dalekich krajów i mocno konserwowane na czas podróży.

Warto wtedy na własnym parapecie założyć miniogródek. Można w nim uprawiać szczypiorek, który wyrośnie z bulwy cebuli, natkę z korzenia pietruszki oraz popularne i zdrowe zioła, które będą nam służyć jako dodatek do dań i napojów przez całą zimę. Zatem do dzieła!

Cebula – wystarczy kilka cebul posadzić w doniczce lub umieścić je w słoiku z wodą, by cieszyć się świeżym i zdrowym szczypiorem o dowolnej porze roku. Pietruszka – już po kilku dniach od wsadzenia do ziemi wypuści pełne witamin zielone liście. Taka natka jest zdrowsza niż mrożona.

Rosną wszędzie

Melisa, rozmaryn, estragon, kolendra i mięta – nie są bardzo wymagające, wystarczy im stanowisko nawet w północnym oknie. Rzeżucha – można ją zasiać w tradycyjny sposób na odwróconej doniczce obłożonej mokrą ligniną albo na gazie rozpostartej nad dużym naczyniem lub w specjalnej kiełkownicy – wtedy będzie można ją spożywać w całości, bez potrzeby jej ścinania.

Na słoneczny parapet

Bazylia, tymianek, oregano, majeranek, szałwia, koper – te rośliny preferują ciepło, dlatego na zimowe stanowisko najlepiej wybrać słoneczny parapet okna, które nie jest non stop uchylone. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę ciepłe albo użyjemy miniszklarenki, możemy je wysiać z nasion.

Innym sposobem jest kupienie w sklepie roślin w doniczkach. Należy jednak pamiętać, że są one hodowane w specyficznych warunkach i w domu mogą się nie utrzymać długo. Przede wszystkim należy je przesadzić do ziemi ogrodowej (nie do kwiatów doniczkowych) i większych doniczek.

Takie jest życie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.